Stock #: GR43636108
Ship to ZIP Code
Item In-Stock - Order within 10 hrs and 33 mins for same-day shipping!
Fully Customize - Want to add your artwork to this item?
Save up to 21.4% when you order in bulk
QuantityPiecesTotalYou Save
10+ RollsGet a free high quantity quote
Specifications
  • Stock # GR43636108
  • Qty/Roll 25
  • Width 36"
  • Side Gusset 36"
  • Length 108"
  • Thickness 4 mil
  • Material Low Density Polyethylene
  • Color Transparent
  • Weight 49.2 lbs
Overview
36 x 36 x 108 .004 Gusseted Poly Bag on Roll
GTIN: 00631546049804
Our 36" x 36" x 108" 4 Mil Gusseted Bags are a heavy weight solution for packing and storing odd sized items. The perforation between the 36" x 36" x 108" 4mil side gusseted bags on roll and the 3" core with 1" diameter core plug make for quick and easy dispensing. Perforated 36" x 36" x 108" .004 gusseted poly bags feature impressive clarity and make storage and organization simple for industrial, food service and medical industry applications. Every 36 inch by 36 inch by 108 inch 4 mil gusset bag is made of 100% virgin Low Density Polyethylene (LDPE) resin that meets FDA/USDA specifications, is made from low density polyethylene and can be recycled
  • Gauge: .004
  • Recyclable: Yes
Frequently Bought Together
Customer Reviews
0 out of 5 (0 reviews)
1
0%
2
0%
3
0%
4
0%
5
0%